12. Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju

Materiał informacyjny ISW

Piwniczna 10-12 września 2021. Woda, góry i muzyka – zaczął się Festiwal Biegowy, jakiego jeszcze nie było!

Festiwal Biegowy odbywa się po raz dwunasty. W tym roku po raz pierwszy widzimy się jednak w nowej lokalizacji – w Piwnicznej-Zdroju. Na biegaczy czeka pula nagród 450 tys. zł dla 450 uczestników. Do wylosowania jest też samochód – toyota o wartości blisko 60 tys. zł.

Dodajmy do tego jedyne w swoim rodzaju Miasteczko Biegowe na Nakle, leżące tuż nad Popradem – to prawie 5000 mkw pod dachem. Uczestnicy znajdą w nim atrakcje, pomyślane nie tylko dla biegaczy, lecz stworzone z myślą również o ich rodzinach oraz kibicach. Jest tu m.in. Strefa Dzieci, stoiska z jedzeniem i food trucki, punkty wydawania pakietów startowych i inne obiekty, w których tętni festiwalowe życie. Start kilku biegów zaplanowany jest w Rytrze, Starym i Nowym Sączu, jednak większość zaczyna się i kończy właśnie w Miasteczku Biegowym - prawdziwym sercu tegorocznego Festiwalu.

Aktywność fizyczna i kulturalna

Miasteczko Biegowe jest też miejscem niezliczonej liczy imprez towarzyszących: od targów książki po występy zespołów artystycznych. W piątek 10 września na scenie Miasteczka Biegowego swoje wielkie otwarcie będzie miał również Festiwal Lachów i Górali, jedno z największych wydarzeń na tegorocznej, kulturalnej mapie Polski. W trakcie Festiwalu Lachów i Górali wystąpi prawie 50 zespołów folkowych, w tym kilka ze Słowacji i Węgier.

– Połączenie tych dwóch światów, czyli świata biegaczy - ludzi którzy starają się być na co dzień aktywni, z tymi, którzy swoją aktywnością podkreślają przywiązanie do pewnych wartości, według mnie będzie absolutnie gwoździem programu tych trzech dni, które będziemy przeżywać w Piwnicznej w tym roku – mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca i organizator Festiwalu Biegowego.

Ogromna rzesza uczestników Festiwalu przyjeżdża od lat na początku września w Beskid Sądecki przede wszystkim dla samej przyjemności biegania. Jak choćby Monika Gizowska, Ambasadorka Festiwalu Biegowego. Biega od pięciu lat, a od trzech bierze udział w Festiwalu Biegowym. Zaczynała od biegu na 10 km, potem był bieg na 22 km, a w ubiegłym roku – najkrótsza trasa biegu Siedmiu Dolin, na dystansie 35 km. W tym roku myśli już o dystansie 61 kilometrów.

*

Swoje możliwości sprawdzi każdy

Festiwal Biegowy jest tak skonstruowany, by swoje siły w biegach górskich mógł sprawdzić każdy – od debiutanta po mistrza. Zaczyna się w piątek 10 września od biegu Mila – dystans 1609 metrów, zaś ukoronowaniem imprezy jest Ultramaraton Wyszehradzki im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Bieg 7 Dolin na 100 km. Pośrodku są maratony i półmaratony, biegi na kilka kilometrów, dzienne i nocne, a nawet bieg na 300 m dla najmłodszych uczestników. W kategoriach wiekowych i open. Długie limity czasowe są dopasowane do tempa nawet początkujących biegaczy. Można biec, truchtać a nawet przejść trasę. Absolutną nowością zaś będzie bieg w wodzie; organizatorzy postanowili bowiem w ten sposób wykorzystać bliskość Popradu.

Choć Festiwal ze względów logistycznych przeniósł się z Krynicy do Piwnicznej, zostały zachowane wcześniejsze trasy biegów, np. stukilometrowy ultramaraton 7 Dolin zmienia tylko miejsce startu i mety.

Nagród wiele – jak nigdy wcześniej

Co ważne, praktycznie każdy z uczestników Festiwalu Biegowego poza wrażeniami sportowymi i rekreacyjnymi może liczyć na nagrodę. – Suma nagród finansowych, jakie przygotowaliśmy dla uczestników 12. Festiwalu Biegowego w Piwnicznej-Zdroju to 300 000 zł – mówi Anna Czerwińska, prezes Fundacji Festiwal Biegów. – Dodatkowo mamy nagrody rzeczowe o wartości 90 000 zł i samochód o wartości 60 000 zł, który zostanie rozlosowany wśród uczestników, którzy ukończą przynajmniej jeden z biegów o dystansie co najmniej 10 kilometrów.

Nagrody finansowe i rzeczowe otrzymują zwycięzcy klasyfikacji generalnych i wiekowych, w sumie będzie to 450 nagród. Tradycyjnie na koniec festiwalowych zmagań wylosowany zostanie samochód ufundowany przez Firmę Koral.

Jak zawsze - salon turystyczny, targi książki i nowości

Tak jak i w poprzednim roku, nie brakuje również innych imprez towarzyszących Festiwalowi Biegowemu. Przez dwa dni w Miasteczku Biegowym odbywa się Salon Przemysłu Turystycznego, gromadzący ekspertów, polityków, samorządowców i przedsiębiorców tej branży, jak rzadko która mocno dotkniętej przez skutki pandemii. Wiele prezentacji i paneli dyskusyjnych to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi informacjami. Równolegle z Festiwalem odbywają się 3. Sądeckie Targi Książki, podczas których swoją ofertę przedstawiają wydawcy z całej Polski; w ich programie są spotkań autorów z czytelnikami.

Nowości pojawiły się także wśród konkurencji biegowych. Dzięki bliskości Popradu, w tym roku zadebiutuje Bieg w Wodzie, rozgrywany w niedzielę 12 września o 10.30. Na czym będzie polegać? Dla każdej z drużyn przygotowany jest 1 z 4 „korytarzy biegowych” losowanych przed startem. Zawodnik 1. zmiany dobiega do swojego stanowiska w strefie zmian, zakłada szelki asekuracyjne i kask, zabiera ze stanowiska kije do nordic walking i po wpięciu się do liny asekuracyjnej nad swoim korytarzem biegowym ma pokonać biegiem szerokość rzeki Poprad, wybiec na przeciwległy brzeg, zostawić kije w wyznaczonej strefie na przeciwległym brzegu i wrócić, pokonując biegiem szerokość rzeki Poprad do strefy zmian; tam przekazuje szelki asekuracyjne i kask dla następnego zawodnika.

Tegoroczny Festiwal bardzo mocno stawia też na ekologię i zachowania przyjazne środowisku. Dlatego m.in. każdy z zawodników na dłuższych dystansach musi posiadać swój własny wielorazowy kubek, zaś napoje są serwowane z dużych pojemników. Organizatorzy zapewniają bogaty serwis. Na trasach czekają punkty serwisowe. Na przykład w Biegu Siedmiu Dolin 100 km zaplanowane są, poza przekąskami i napojami, aż trzy gorące posiłki.

Wszystkie szczegóły, w tym zgłoszenie uczestnictwa w biegach – www.festiwalbiegowy.pl

*

Materiał oryginalny: 12. Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie