Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

112-metrowe wieże przy plaży w Międzyzdrojach. Tłumaczenia gminy i szczegóły inwestycji

Bogna Skarul
Bogna Skarul
To tutaj stanie 112-metrowy apartamentowiec w Międzyzdrojach
To tutaj stanie 112-metrowy apartamentowiec w Międzyzdrojach
W czwartek gruchnęła wiadomość, że firma Siemaszko ze Szczecina otrzymała pozwolenie na budowę 33-piętrowego wieżowca przy ul. Promenada Gwiazd 5 w Międzyzdrojach. Sam deweloper chwali się tym na swojej stronie internetowej.

112-metrowy apartamentowiec w Międzyzdrojach

- Dwie wieże o wysokości 112 metrów mogą zostać miejscem, które będzie magnesem dla fanów monumentalnych budowli o pięknej architekturze, a wewnętrzne atrakcje zachęcą do odwiedzin grupy turystów oraz inwestorów - pisze inwestor i dodaje: - Przedsięwzięcie jest pionierskie i bardzo ekscytujące. Nie ma obaw, że inwestycja zniknie wśród innych podobnych, bo nic nie może się z nią równać w tej części wybrzeża. To było wyzwanie, przed którym stanęli nasi architekci.

ZOBACZ TEŻ:

Dwa metry żelbetu pod budynkiem

- Rzeczywiście to jest wyzwanie konstrukcyjne - przyznaje Przemysław Szafrański, naczelnik wydziału budownictwa, ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa w starostwie powiatowym w Kamieniu Pomorskim, który wydał pozwolenie na budowę wieżowców. - Choćby przez to, że pod garażami pod całym budynkiem będzie musiała być wylana płyta żelbetowa o grubości ponad dwóch metrów.

Dodaje przy tym, że starostwo powiatowe nie miało możliwości odmówienia wydania pozwolenia na budowę, ponieważ akurat na tę działkę obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Ten plan powstał w 2011 roku, za czasów, kiedy Międzyzdroje miały ambicje być Manhattanem - mówi. - Był stworzony pod konkretną inwestycję. Ten plan obowiązuje nadal.

Naczelnik przyznaje jednak, że nowy burmistrz miasta i nowa rada miasta Międzyzdrojów mają zupełnie nową politykę dotycząca wysokości budynków, jakie mogą powstawać w ich miejscowości, ale te nowe koncepcje nie mogą dotyczyć tych obszarów, na które obowiązują plany zagospodarowania przestrzennego.

Zobaczcie galerie z pięknych śnieżnych Międzyzdrojów!

Zimowe Międzyzdroje. Śnieg na plaży. ZDJĘCIA z weekendu w nad morzem!

Powstanie 345 apartamentów

  • W planowanych dwóch wieżowcach ma powstać na ponad 30 tys. m kw. powierzchni użytkowej 345 apartamentów.
  • W zależności od wysokości apartamenty będą miały własne tarasy - piętra najniższe, loggie - kondygnacje pośrednie lub oranżerie - w najwyżej położonych lokalach.
  • Inwestor planuje stworzyć w budynkach restauracje, kawiarnie, kompleks basenowy, spa, sale konferencyjne, fitness.
  • Mieszkańcom apartamentowców ma być zapewnione wyjście z budynku prosto na plażę, a ciekawskim widoków i zachodów słońca ogólnodostępna kawiarnia, która znajdzie się na 30. piętrze, do której prowadzić będzie winda.

Pierwszy projekt na wieże

Dwie wieże przy plaży w Międzyzdrojach mają już swoją historię. W 2017 roku firma Siemaszko chciała tam postawić dwa siedemnastopiętrowe wieżowce. Miały być gotowe końca 2022 roku.

Budynki miały mieć 55 metrów wysokości, a zabudowa miała obejmować teren o powierzchni 4000 m kw. w sąsiedztwie terenów wojskowych.

Jednak w 2018 roku wojewoda zachodniopomorski odmówił (i była to decyzja ostateczna) zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Decyzja wojewody uchylała wcześniejszą decyzję starostwa powiatowego w Kamieniu Pomorskim na skutek odwołania się sąsiadów. Chodziło między innymi o konieczność zachowania odległości między budynkami oraz o rozstrzygnięcie, czy zabudowa na tym terenie jest zabudową śródmiejską.

- Tym razem też właściciele sąsiadujących działek się odwołali, ale z innych powodów - twierdzi Szafrański. - Ale wojewoda nie uchylił pozwolenia na budowę.

Co na to włodarze Międzyzdrojów?

- Burmistrz Międzyzdrojów nie jest zwolennikiem realizacji tego typu zabudowy - mówi Aleksandra O’Donnel z biura burmistrza. - Ta budowa jest konsekwencją podjętych wcześniej decyzji. W tej sprawie burmistrz zainicjował konsultacje z kancelarią prawną w celu uzyskania opinii na temat możliwości zmiany zagospodarowania tego terenu i wyeliminowania dominanty wysokościowej. Niestety, opinie prawne, jakie posiadamy, jednoznacznie wskazują, że jakiekolwiek zmiany na tym etapie mogłyby skutkować znacznymi roszczeniami finansowymi wobec gminy. Obecnie decyzja o pozwoleniu na budowę wydana przez starostę kamieńskiego, jest prawomocna i ostateczna. Niemniej jednak w sprawie rozpoczęcia budowy tego obiektu toczy się postępowanie w sądzie administracyjnym z powództwa właścicieli obiektów znajdujących się w najbliższym otoczeniu.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński