MKTG SR - pasek na kartach artykułów

11 Listopada. Dzień wielkiej dumy z Polski. Obchody wojewódzkie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
11 listopada w Szczecinie
11 listopada w Szczecinie Andrzej Szkocki
W piątek obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości wojewódzkie odbędą się w Szczecinie, ale radować będziemy się też w wielu miejscowościach w regionie. - Świętujmy ponad podziałami - zachęca wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Wojewoda oraz Dowódca Garnizonu Szczecin gen. bryg. Szymon Koziatek zapraszają do wspólnego świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada 2022 r. w Szczecinie.

- Narodowe Święto Niepodległości jest zawsze szczególną okazją do wspomnień i pochylenia się w zadumie nad bohaterami walk o wyzwolenie naszej Ojczyzny, którzy, nie szczędząc ofiary z życia, potwierdzali prawo Polski do bycia państwem wolnym i niepodległym - mówi Zbigniew Bogucki.

W 1918 roku po 123 latach niewoli ziściło się marzenie pięciu pokoleń Polaków, którzy w powstaniach narodowych i wojnach przelewali krew, wierząc, że „jeszcze Polska nie zginęła”.

- Odrodziła się niepodległa Rzeczpospolita, która dzięki mądrości ówczesnych przywódców politycznych i poświęceniu zjednoczonego w dążeniu do wolności Narodu obroniła się przed wrogami zewnętrznymi, zajmując po mrokach zaborów ważne miejsce na politycznej mapie Europy. W tym wyjątkowym listopadowym dniu kultywujmy pamięć o polskich Bohaterach i chlubnych kartach naszej historii oraz propagujmy tę oczywistą prawdę, że warto być Polakiem, dumnym z osiągnięć niepodległej Rzeczypospolitej. Świętujmy wspólnie ponad podziałami politycznymi i ideologicznymi. Niepodległość naszej Ojczyzny jest wartością bezcenną i musi być chroniona przez całą wspólnotę narodową i państwową, gdyż jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym” - dodaje wojewoda i zaprasza: - Spotkajmy się 11 listopada w bazylice archikatedralnej na mszy świętej w intencji Ojczyzny, a następnie na Wałach Chrobrego przed gmachem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie na Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości i zamanifestujmy swoje przywiązanie do wartości kształtujących od ponad 1050 lat tożsamość naszego Narodu. Niech w dniu 11 listopada, przypadającym w tym roku w czasie pełnym wyzwań i zagrożeń stojących przed naszą Ojczyzną, popłynie ze Szczecina czytelny dla wszystkich sygnał, że dla nas mieszkańców Pomorza Zachodniego nie ma sprawy ważniejszej niż Polska, jej dobro i pomyślność.

Obchody wojewódzkie

Uroczystości rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny (godz. 10) w katedrze. Około godz. 11.30 będzie przemarsz z orkiestrą wojskową sprzed bazyliki na Wały Chrobrego. W południe przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim rozpoczną się uroczystości państwowe z udziałem pododdziałów wojskowych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także strażaków z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji, harcerzy i studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie. W programie m.in.: wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, wręczenie medali i odznaczeń meldunek pododdziałów i Apel Pamięci, defilada Wojska Polskiego i służb mundurowych

W godzinach 12-16 na Wałach Chrobrego, ul. Szczerbcowej oraz w ogrodzie ZUW odbędzie się festyn niepodległościowy. Wojsko Polskie i służby mundurowe zaprezentują swój sprzęt, m.in. transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana, czy moździerz samobieżny Rak. Przy nabrzeżu, u stóp Wałów Chrobrego zacumuje okręt z 8FOW. Dla uczestników wydarzenia przygotowane zostały kokardy narodowe oraz wiele edukacyjnych atrakcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński