Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 tysięcy ton kamieni w Świnoujściu

Hanna Nowak-Lachowska [email protected]
Falochron jest teraz niedostępny dla postronnych ludzi. Będzie od czerwca 2012, kiedy zakończą się prace przy modernizacji falochronu. Na zdjęciu montaż materaców z kamieniami przyfalochronie.
Falochron jest teraz niedostępny dla postronnych ludzi. Będzie od czerwca 2012, kiedy zakończą się prace przy modernizacji falochronu. Na zdjęciu montaż materaców z kamieniami przyfalochronie.
Falochron wschodni jest modernizowany na potrzeby terminalu LNG. Większość kamieni pójdzie na likwidację wypłyceń. Reszta na umocnienie falochronu.

Falochron wschodni to ten na wyspie Wolin - nie mylić z zachodnim, na którym stoi symbol Świnoujścia wiatrak. Za kilka lat będzie częścią zewnętrznego portu, który właśnie powstaje w mieście. Ma niemal 200 lat. Falochron będzie służył terminalowi LNG, ale nie tylko.

- W przyszłości nie wykluczamy, że na brzegu powstaną nabrzeża na potrzeby przeładunku innych surowców - Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, który jest inwestorem modernizacji falochronu.

Fachowcy mówią, że wschodni falochron, nie modernizowany porządnie od dziesiątków lat, jest w bardzo złym stanie. Ma liczne wypłycenia, w wielu miejscach jest naruszona konstrukcja. To przez silne prądy morskie, które uderzają głównie właśnie w ten falochron, a nie zachodni.Na jego modernizację część pieniędzy dała Unia Europejska.

Prace rozpoczęły się w kwietniu tego roku. W tej chwili na falochron nie mogą wchodzić turyści. Będzie ponownie otwarty po zakończeniu prac w czerwcu 2012 roku.

- Na razie jesteśmy tak w jednej trzeciej falochronu - mówi Zbigniew Jankowski przedstawiciel wykonawcy, dyrektor kontraktu z firmy Energopol-Szczecin. - W tej chwili obkładamy falochron materacami gabionowymi, czyli siatką drucianą wypełnioną kamieniami.

Dziennie kładzionych jest średnio 20 takich materacy. Docelowo ma być na falochronie 7600 sztuk. Pójdzie na to 26 tys. metrów sześciennych kamieni. To około 43 tys. ton. Znacznie więcej, bo aż niemal 70 tys. ton kamieni pójdzie na podsypkę w miejsca wypłyceń przy falochronie. Równocześnie trwa budowa nowego falochronu.

Po jej zakończeniu obecny falochron wschodni, będzie w rzeczywistości falochronem środkowym. Pomiędzy nim będzie bowiem od zachodu falochron ze słynnym wiatrakiem, a z drugiej strony nowo budowany.

- To co się teraz dzieje w Świnoujściu, budowa portu zewnętrznego, terminalu LNG, jest wielką szansą dla tego miasta i regionu - powiedziała dzisiaj Anna Wypych- Namiotko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. - Można to porównać z tym, czym była budowa Portu Północnego w Gdyni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński