Płk. Bolesław Pawłowski ps. Lanca to jeden z najstarszych żołnierzy Armii Krajowej.
Wojewoda Adam Rudawski złożył na ręce jubilata najserdeczniejsze życzenia, wyrażając wdzięczność za poświęcenie i służbę dla kraju.
- Spotkanie w urzędzie było także okazją do wysłuchania kilku ciekawych historii z czasów młodości, które chętnie wspomina do dziś - mówił wojewoda.
Na spotkaniu obecni byli również:Bogdan Jaroszewicz- Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Marcin Biskupski- wiceprezydent Szczecina , Anna Żbikowska - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie, Jolanta Szyłkowska- Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin, Ireneusz Konopa- Pełnomocnik wojewody do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz syn pana pułkownika.
Dostojnego jubilata, już w mieszkaniu, odwiedził też Krzysztof Męciński, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie wraz z pułkownikiem Piotrem Sulwińskim dowódcą 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Jolantą Szyłkowską prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin. Na ręce jubilata szef oddziału IPN przekazał serdeczne życzenia oraz list gratulacyjny.
- Wyraził ogromną wdzięczność za służbę Ojczyźnie, poświęcenie dla dobra innych, zachowanie tradycji oraz krzewienie postaw patriotycznych wśród młodzieży- mówi Marcin Górka, rzecznik IPN Szczecin.
Jak dodał, spotkanie było okazją do wspomnień młodzieńczych lat Pana pułkownika, z których emanował wielki patriotyzm i skromność. Pułkownik Pawłowski podkreślał, że pomimo niebezpieczeństw czyhających podczas okupacji „nikt nie uważał się za bohatera”. Przyznał jednak, że w odrodzonej, niepodległej Rzeczypospolitej panował powszechny, ogromny szacunek dla symboli narodowych. Jako przykład podał wrześniowe święto 71. Pułku Piechoty, który stacjonował w Zambrowie i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Pułkownik wspominał, że „gdy w święto pułku na terenie jednostki orkiestra grała hymn państwowy, ten był słyszany w całej miejscowości. Wszyscy wtedy stawali na baczność, odwróceni w stronę koszar pułku”.
Panie Pułkowniku dziękujemy za wszystko i życzymy 200 lat, zdrowia i wszelkiej pomyślności!
Fot. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki Szczecin, Instytut Pamięci Narodowej Szczecin